1 maaliskuuta 2014

Uintia ja varusteita

Lauantain aamuisella uintivuorolla tein pitkästä aikaa itsenäisesti 2x 1000m testit. Aikaisempi tonnin aika oli 19:09 nyt eka kulki 19:06 ja jälkimmäinen 18:45. 1500 ajaksi tuli 28:30 ja 2000 oli 37:51. Ihan huikea fiilis kun huomaa että treeneistä on ollut hyötyä ja kehitystä tapahtuu. Huomaan itse että mulla on uintiasennossa tapahtunut parannusta, koska vedon jälkeen tuntee että liukua löytyy, kuten myös vetoon on tullut voimaa. Ja pieni rytmikin alkaa löytymään. Edellisestä testistä on jotai n 2 kk aikaa mutta silti 25 sek pois loppuajasta. Olen todella iloinen.
Samoin kun edellisviikolla kävin perinteisellä sunnuntain aamulenkillä, niin tuntui kulkevan tosi hyvin ja meniin vaan. Matkaksi tuli lopulta 16,5 km ja aika 1:48. Vauhti ei nyt päätä huimaa mutta pisin matka ever ja samaa tahtia paineltiin kun jokin aika sitten 10 km lenkkiä.
Ja kaikki selittyy sillä että pari kuukautta paino on junnannut samoissa lukemissa, treenasi enemmän tai vähemmän. Sekös miestä syö… Mutta nyt jostain syyystä paino alkanut taas tippumaan ja yht äkkiä 2 kg lähteny viikossa! sen kyllä huomaa. Kohta saa taas mennä farkku kauppaan… Ja hyvä että paino tippuu. Seuran kisa-asujen sovitus oli viikko sitten ja otin tahallani 1 koon pienemmän kisa-asun kuin meinasin. Ja seuran puolesta on tämä kuun lopussa märkäpukujen testauspäivät hallissa joten silloin tehdään ostopäätös puvusta. Hienoa että tälläisiä järjestetään. Missä muualla pääsee oikeasti testaamaan pukua uimalla? Testattavat puvut ovat Aqua Spheren pukuja. Turussa niitä myy Nummen Pyörä. Hyllyssä on jokaista mallia joten sovittamaan pääsee. Kannattaa tsekata!Nummen pyörässä järjestettiin lauantaina maantie- ja trithlontapahtuma jossa tuotiin kaiken kansa tietoisuuteen että nyt sieltä saa triathlon tavaraa ja eri merkkien edustaja olivat kertomassa lajista ja tuotteista. kauhea kuhina liikkeessä olikin. Ja hyvä niin! Edustettuna oli shimano/Pearl Izumi, Trek, Felt ja Aqua Sphere Ja esillä oli myös Feltin triathlonin lippulaiva IA! Maailman nopein pyörä ja hinta sen mukainen 10,000,-  Pysäyttävän näköinen laite. Vetää sanattomaksi…

Nummen Pyörä on siis panostanut tähän kauteen tuomalla Triathlon tavaraa myyntiin. On pyöriä, pukuja, asuja, kenkiä, kypäriä ja tarvikkeita. Todella hienoa että pääsee hiplaamaan ostoslistalla olevia tuotteita. Koska itse ostan tavarani mielummin kivijalkaliikkeestä kuin nettikaupasta.  Ja jos ei hyllyssä ole juuri haluttua niin tilaamalla saa! Käykääs tsekkaamassa www.nummenpyora.fi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s